انواع ایرپاد شیائومی – 10 تا از بهترینهای شیائومی
انواع ایرپاد شیائومی مای ایرپادز

انواع ایرپاد شیائومی – 10 تا از بهترینهای شیائومی

انواع ایرپاد شیائومی – مقدمه :همونطور که امروزه نسبت به گذشته از نظر نوع و تعداد هدفون های متنوع تری در بازار وجود دارد که این امر باعث این شده است که انتخاب و خرید ایرپاد یا هدفون را برای ما بسیار دشوار وگاهی خسته کننده می کند به خصوص برای کسانی که اطلاعی از نوع کیفیت و حتی بهترین نوع برند وسیله مورد نظرشان ندارند و این امر سبب می‌شود که یا از خرید چیزی که مدنظرشان بوده صرفه نظر بکنند و یا یک محصول بی کیفیت را با قیمت بسیار بالا تهیه کنند و در آخر متوجه اشتباه خود شوند و این امر موجب بدبینی آنها نسبت به تمامی برند ها و ایرپادها خواهد شد.

در این میان هدفون های بیسیم به عنوان بخشی از این دنیای پر از تکنولوژی به سرعت در حال پیشرفت هستند. همواره برندهای برتر دنیا برای رقابت با یکدیگر محصولات متنوعی را راهی بازار ها می کنند حالا در میان این غوغا خریداران گیج ومتحیر مانده اند .یکی از برندهای معروف شیائومی است که هدفون های پدر و مادر دار خوبی می سازد !ما لیستی از بهترین هدفون های بیسیم شیائومی که خود شرکت آنها را ” ایرداتس ” و ” ایر “مینامد اما بصورت عامیانه تحت عنوان ایرپاد شیائومی در ایران معروف و شناخته شده اند را اینجا برای شما گردآوری کرده ایم باشد که انتخاب را برای شما آسان گردانیم، پس بزن بریم به ادامه انواع ایرپاد شیائومی با من همراه باش.

از آنجایی که استفاده از هدفون های بیسیم با پیشرفت تکنولوژی روز به روز بیشتر می شود ما هم در این نوشته قصد داریم که کار را برای شما آسان تر بکنیم .بنابراین یک لیست بسیار کامل از بهترین هدفون ها و ایرپاد های شیائومی برای شما آماده کرده ایم ‌.در این پست سعی کردیم هر چیزی را که شما برای انتخاب یک هدفون مناسب بدان نیازمندید از از جمله دغدغه های همچون کیفیت و بودجه شما را در نظر بگیریم و یک مقاله کامل را به شما ارائه بکنیم، امید است بعد از خواندن این مقاله بهترین ایرپادی را که ارزش خریدن دارد را بیابید لطفاً همراه ما باشید

1- ایرپاد شیائومیAirdots Pro 2 انتخاب اول ما در لیست انواع ایرپاد شیائومی است .

این هدفون تنها یک نمونه جایگزین برای ایرپاد اپل نیست, بلکه چیزی بیش از آن است. Airdots Pro 2 امکانات بسیار بیشتر از رنج قیمتی خود ارائه می دهد حتی می توان گفت کیفیت صدای آن از ایرپاد 2 اپل هم بیشتر است به همین دلیل می‌توان آن را بهترین ایرپاد شیائومی دونست این هدفون دارای قابلیت شارژ سریع است و در کمتر از یک ساعت کامل شارژ می شود .یکی از دلایلی که مردم ایرپاد اپل را انتخاب می‌کند راحتی استفاده از آن است خوشبختانه شیائومی هم این مسئله را در نظر گرفته و برای راحتی کاربر قابلیت سینک شدن خودکار با دستگاه ها را به این هدفون اضافه کرده است برای این منظور کافی است آنها را از کیس بیرون بیاورید .این یکی از دلایل دیگری است که می‌توان آن را بهترین ایرپاد شیائومی دانست البته این تمام ماجرا نیست شما می توانید شارژ باتری ایرپاد و کیس آن را هم مشاهده کنید.
عمر باتری این هدفون به کمک کیس شارژر به 14 ساعت بصورت مداوم می رسد که عددی مناسب است .با این هدفون دیگر برای متوقف کردن پخش موزیک نیاز به درگیری با دکمه ندارید کافی است یکی از ایرپاد( تو گوشی های آن را) از گوش بیرون بیاورید تا پخش متوقف شود انجام دستورات دیگر به کمک سنسور لمسی هدفون قابل اجرا است البته می‌توان از دستیار صوتی آن هم استفاده کرد .علاوه بر تمامی موارد ذکر شده سبکی و قابلیت حذف صداهای بیرونی یا همان( نویز کنسلینگ) این هدفون از دلایل دیگری است که بهتر بودن این ایرپاد شیائومی را تایید می کند .

احتمالا بپسندید
خرید ایرپاد های کپی هوشمندانه ترین انتخاب
انواع ایرپاد شیائومی مای ایرپادز

چرا این ایرپاد Airdots Pro 2 را بخریم؟

 1. کیفیت صدای بالا
 2. طراحی زیبا و سبک
 3. شارژ سریع
 4. کیفیت تماس بالا
 5. جفت شدن خودکار
 6. سبکی هدفون
 7. قابلیت نویز کنسلینگ

نکات منفی ایرپاد Airdots Pro 2

 1. سایز برزگ ایرپادها و عدم سازگاری با هر سایز گوشی
 2. طراحی خاص و شاید بدون سیلیکونی سریها که همه نمیپسندند

2- ایرپاد یا ایرداتس Xiaomi Air 2s یا Airdots Pro 2s:

در ادامه مقاله انواع ایرپاد شیائومی و در ردیف دوم به Airdots Pro 2s میرسیم. طراحی Airdots Pro 2 s مشابه پدرش که جلوتر بررسی کردیم میباشد نقطه خاص در این ایرداتس شیائومی این است که کیس شارژ عمری به اندازه کیس ایرپاد اپل دارد یعنی ۲۴ ساعت و این فوق العاده است ، کیفیت صدا هم در این قیمت بسیار فوق العاده است و از کدک LHDC پشتیبانی می کند البته گفتنی است این هدفون قابلیت نویز کنسلینگ را ندارد به دلیل بهره مندی از میکروفون دوگانه کیفیت تماس در این ایرداتس سیار مطلوب است همچنین برای راحتی کاربر یک انیمیشن پاپ آپ دارد که اتصال را آسان نموده و امکان مشاهده درصد شارژ هدفون و کیس آن را فراهم می کند. مشکلات مربوط به اتصال و تاخیر در پخش به دلیل وجود پردازنده دو هسته‌ای کاهش یافته‌اند. امکان شخصی‌سازی دستورهای سنسور لمسی از طریق اپلیکیشن هدفون فراهم است تمامی موارد ذکر شده دلایلی است که این هدفون را به لیست بهترین ها قرار می دهد.

ایرداتس2اس شیادومی مای ایرپادز

چرا Airdots Pro 2s را بخریم؟

 • صدا و تماس عالی
 • عمر باتری ۲۴ ساعت
 • پردازنده دو هسته ای
 • شخصی سازی دستورات لمسی
 • شارژ بی سیم

نکات منفی Airdots Pro 2s

 • زبان نرم افزار آن چینی
 • نویز کنسلینگ ندارد
 • سایز بزرگ ایرپادها

3 – ایرپاد Xisomi Mi Air 2 SE جایگزین اقتصادی Airdots Pro

امیدوارم که تا اینجای کار از مقاله انواع ایرپاد شیائومی از سری مقالات کاربردی مای ایرپادز خسته نشده باشید بزن بریم برای معرفی ادامه‌ی لیست بهترینها.

آیا دوست دارید ایرپاد به کیفیت ایرپاد اپل اما به قیمت نصف آن را داشته باشید ؟ پس انتخاب شما Air 2 SE است. قیمت آن تنها نکته شگفت‌انگیزش نیست کیفیت صدای Air 2 SE نیز واقعاً مطلوب است. عمر باتری این هدفون با کمک کیس یک عدد خوبی حدود ۲۰ ساعت است. Air 2 SE، قابلیت کاهش صداهای مزاحم بیرونی و یا ANC و به بیانی دیگر نویزکنسلینگ را دارد و به همین دلیل می توان به کمک آن با خیالی آسوده در مکان های شلوغ تلفنی صحبت کنید. این ایرپاد از نظر راحتی رضایت‌بخش است در استفاده طولانی مدت هم شما را خسته نخواهد کرد. متاسفانه نرم‌افزار پاپ این هدفون با همه گوشی ها سازگار نیست البته اگر گوشی شما از برند شیائومی مشکلی به وجود نخواهد آمد. Air 2 SE نیز امکان شخصی سازی دستورات لمسی به کمک نرم‌افزار وجود دارد به طور کلی می توانیم Air 2 SE از بهترین برند های ایرپاد های شیائومی در حال حاضر بازار بدانید.

بهترین ایرپاد شیائومی

محاسن Xisomi Mi Air 2 SE

 • قیمت مناسب
 • کیفیت صدای مطلوب
 • راحتی استفاده
 • وجود انیمیشن پاپ که برقراری اتصال را راحت میکند

معایب Xisomi Mi Air 2 SE

 • عدم بهره مندی از کدک LHDC
 • انیمیشن پاپ آپ در همه گوشی ها پشتیبانی نمیشود

4 – انواع ایرپاد شیائومی و اینبار Haylou GT1 XR بهترین عضو از سری هایلو شیائومی

بی شک این روزها هدفون های سری هایلو شیائومی یکه تاز بازار ایرپادهای بیسیم اقتصادی هستند.پس در این مجال میگنجه که بهترین ایرپاد هایلو رو هم معرفی کنیم، Haylou GT1 XR برترین عضو از خانواده ی هایلو است کیفیت صدای آن در رنج قیمتی خود بسیار خوب است و بیس نسبت به سری Haylou GT1 Pro بسیار بهتر شده است.
با دقت در کیس ،مشاهده می شود که طراحی به همان شکل معمول و رایج است .نگهدارنده مغناطیسی ایرپاد (تو گوشی ها )و وزن آن قابل قبول است که هدفون آن به خوبی در گوش قرار می گیرد و شما را اذیت نخواهد کرد. لازم به ذکر است که این هدفون‌ها گواهی IPX5 دارد یعنی در برابر قطرات ریز آب مثل باران مقاوم است. Haylou GT1 XR برای این بازه قیمتی قطعاً انتخاب هوشمندانه‌ای است.

احتمالا بپسندید
تمیز کردن ایرپاد ، روشهای ساده و عملی
بهترین ایرپاد شیائومی مای ایرپادز

چرا Haylou GT1 XR را بخریم

 • مجهز به تکنولوژی APTx (بدون تاخیر در پخش)
 • بیش از ۳۰ ساعت پخش موزیک
 • کیفیت صدای مناسب
 • میکروفون با کیفیت
 • قرارگیری مناسب در گوش

چرا Haylou GT1 XR را نخریم

 • دستورات لمسی محدود

5- ایرپاد Haylou GT1 Pro : بهترین گزینه برای ورزشکاران

گزینه بعدی در لیست بهترین ایرپاد شیائومی GT1 Proاست . ما داخل مقاله انواع ایرپاد شیائومی به فکر همه هستیم 🙂
این هدفون دارای گواهی IPX5 بوده و در برابر آب مقاوم است. بنابراین دیگر نیازی به نگرانی در مورد آسیب رسیدن به هدفون بر اثر تعریق یا بارش باران وجود ندارد. همچنین وزن سبکی هم دارد. با وجود طراحی ارگونومیک و بهره مندی از دو جفت لاستیک سر گوشی در دو سایز متفاوت هیچ کس را نا امید نمی‌کند. امکان پخش موسیقی به راحتی از طریق سنسور لمسی میسر است.
عمر باتری این هدفون 3.5 ساعت است که در نگاه اول ممکن است ناامید کننده به نظر برسد اما به کمک کیسه شارژر به میزان چشمگیری افزایش می یابد .با استفاده از کیس شارژ به ۲۶ ساعت می‌رسد که عدد فوق العاده است سایز کیس مقداری بزرگ است به همین دلیل احتمالا موقع گذاشتن در جیب احساس راحتی ندارید اما به نظر می توانید این مورد را به خاطر شارژدهی شاهکارش بر آن ببخشیم ! کوتاه سخن اینکه GT1 Pro بهترین ایرپاد شیائومی برای ورزش است .

بهترین ایرپاد هایلو

چرا این هدفون را بخریم؟

 • گواهی IPTX5
 • وزن کم ایرپادها
 • شارژدهی شاهکار کیس
 • نشانگر LED میزان شارژ روی کیس
 • طراحی ارگونومیک

نکات منفی:

 • عدم پشتیبانی از شارژ سریع
 • کیفیت تماس خوب نیست
 • حجم کیس زیاد است

لازم است این نکته جالب و جذاب را بدانید که رتبه دوم بهترین ایرپاد های شیائومی همین است که به شما معرفی کردیم این مدل برای این بهترین هدفون برای ورزشکاران است که در برابر آب این اطمینان را به شما می‌دهد که اگر عرق کردید یا هوا به طور ناگهانی بارانی شد ایرپاد آسیبی نبینند همچنین وزن سبک آن مزایای خودش را برای ورزشکاران حفظ میکند
تاکید ما روی نکات یاد شده فقط به دلیل اطمینان خاطر دادن به شما جهت انتخاب دقیق و درست هست

6 – ایرپاد Redmi Airdots : پرفروش ترین ایرپاد شیائومی!


Redmi Airdots بی شک یکی از بهترین و اقتصادی ترین گزینه ها هنگام خرید هدفون بی سیم است. این ایرداتسها با وجود قیمت نسبتا مناسب امکانات عالی در اختیارتان قرار خواهد داد . Redmi Airdots بهترین هدفون شیائومی در بازه قیمتی خودش است .کیفیت صدا و توانایی آن در کاهش صداهای مزاحم شما را راضی خواهد کرد. طراحی مینیمال این هدفون باعث میشود فکر کنید که اصلاً هدفونی در گوش ندارید. Redmi Airdots به خاطر سری سیلیکونی در گوش به خوبی قرار می‌گیرد .و برای هدفونی در این سایز صدای بلند و خوبی دارد دکمه چند کاره این هدفون که در پنل بیرونی قرار گرفته امکان انجام بعضی کارهای محدود را به شما میدهد. البته به کمک دستیار صوتی امکان انجام تمام .دستورات وجود دارد
Redmi Airdots گواهیIPX4 دارد و ضد پاشش آب از این هدفون امکان ۱۵ ساعت مکالمه داشته و شارژدهی قابل قبولی دارد در این رنج قیمت قطعا و حتماً بهترین انتخاب Redmi Airdots است

بهترین ایرداتس شیائومی مای ایرپادز

 چرا این Redmi Airdots را بخریم؟

 • طراحی ساده
 • شارژدهی قابل قبول
 • وزن کم ایرپادها
 • کیفیت صدای خوب
 • قیمت مناسب

 چرا این Redmi Airdots را نخریم؟

 • درگاه شارژ کیس تایپ C نیست
 • کیفیت تماس پایین است

لازم به ذکر است بار دیگر این موضوع پر اهمیت را یادآور شوم که شکی نیست که وقتی که بودجه شما محدود استReami Airdots بهترین انتخاب خواهد بود دقت کنید قیمت پایین هدفون دلیل بر کیفیت بد آن هرگز نیست در واقع در این سطح قیمت بهترین هدفون ای که از برند شیائومی با کیفیت فوق العاده در اختیار شما قرار می گیرد این هدفون است البته این هدفون قابلیت حذف صداهای مزاحم را دارد قطعاً و مطمئناً تجربه متفاوتی را برای شما رقم می زند.
همانطور که گفتم این ایرپاد ها آنقدر کوچک و سبک هستند که اصلا وجودشان روی گوش خود احساس نمیکنید این راحتی استفاده را مدیون استفاده از آن روکش سیلیکونی هدفون هستید باید گفت که برای این ایرپاد های کوچک صدا بیش از حد رسا از نیاز نیست در مورد لمس ناگهانی ایرپادها نگران باشید دکمه هایی که روی سطح بیرونی هدفون تعبیه شده کار را راحت می‌کند و بعضی کارها را پشتیبانی می‌کند در این مدل هم دستیار مجازی کار با آن را برایتان راحت کرده است .

7- ایرپاد Xiaomi Mi Airdots : بهترین کیفیت ساخت

Xiaomi Mi Airdots بادوام ترین هدفون شیائومی است .این هدفون از جنس پلاستیک ساخته شده اما توسط یک لایه کشسان لاستیک مانند پوشیده شده که آن را در برابر ضربه مقاوم می کند. رنگ سفید این هدفون ظاهر زیبایی به آن بخشیده است (که البته کاملا سلیقه‌ای است )زیبایی تنها به طور محدود نمی‌شود بلکه کیس آن از متریال با کیفیت ساخته شده که ضمن استحکام ظاهر خوبی هم به آن بخشیده است. برای روشن کردن و همچنین جفت کردن ،کافی است آن را از کیس بیرون بیاورید. سنسور لمسی این هدفون کار را برای انجام دستورات مورد نظر راحت می کند .در حالت مونو توانایی ۵ ساعت پخش دارد این هدفون همچنین سبک و کوچک است. به طور خلاصه می توان گفتMi Airdots .بهترین ایرپاد شیائومی از نظر کیفیت ساخت است .

انواع ایرپاد شیائومی - 10 تا از بهترینهای شیائومی

چرا این ایرپاد Xiaomi Mi Airdots را بخریم ؟

 • مقاومت در برابر ضربه
 • جفت شدن خودکار
 • سبک و راحت
 • ظاهر زیبا

نکات منفی Xiaomi Mi Airdots

 • زبان دستیار صوتی چینی است
 • 2 ممکن است سنسور لمسی کمی آزاردهنده باشد

8 – هدفون Mi true Wireless 2s یکی از پرفروشهای انواع ایرپاد شیائومی

هدفون دیگر شیائومی که باید به لیست خرید های احتمالی خود اضافه کنید ، هدفون My true Wireless 2s است که با استقلال بیشتر نسبت به Wireless 2 وارد بازار شده است . این هدفون که از شارژ بی سیمQI پشتیبانی می کند دارای باتری است که به ۵ ساعت پخش می رسد مدت زمان که با استفاده از کیس شارژ می شود تا ۲۴ ساعت قابل افزایش است .به لطف فناوری جدید این مدل ،امکان پخش همزمان صدا در هدفون راست و چپ دست یافته است. میکروفون دوگانه آن برای کاهش نویز محیط و تشخیص واضح صدا کار میکند که برای تماس های تلفنی بسیار بسیار عالی است تا آنجا که به کیفیت صدا مربوط می شود، Mi true Wireless 2s دارای دیافراگم ۱۴.۲ میلیمتری است که صدای بدون نویز و بلندی را ارائه می دهد .همچنین از تکنولوژی تشخیص گوش استفاده می‌شود به معنی که هنگامی که هدفون از گوش خارج میشود حسگر داخلی می‌تواند به قطع خودکار موسیقی کمک بکند.

چرا این هدف را بخریم؟

1 حذف نویز
2سایزمناسب
3عمر باتری عالی
4 کیفیت صدای عالی

نکات منفی:

1 قیمت بالاتر نسبت به مدل های قبلی

9 – هدفون بی سیم شیائومی مدل Redmi Buds 3 pro از انواع ایرپاد شیائومی

این هدفون یکی از برجسته ترین هدفون های موجود در کاتالوگ شیائومی است می‌توان گفت جدیدترین هدفون بیسیم واقعی شیائومی بعد از Redmi Airdots 2 است . Redmi Buds 3 pro دارای بلوتوث ۵.۲ برای اتصال همزمان به دو دستگاه است .باتری شما دارای ظرفیت ۳۵ میلی آمپر ساعت برای هر هدفون و ۳۱۰ میلی‌آمپرساعت برای کیف حمل آن است. این هدفون شیائومی درایوهای ۹ میلیمتری و تراشهQualcomm QCC3040 را یکپارچه می کند که از کدک aptX Adaptive از طریق بلوتوث ۵.۲ پشتیبانی میکند. هر دو ویژگی با هم باعث کیفیت صدای خوب در این هدفون می شود علاوه بر این Redmi Buds 3 pro دارای قابلیت حذف نویز تا ۳۵ در سیویل و حالت شفافیت برای شنیدن صداهای بیرونی واضحتر بدون برداشتن هدفون است.

چرا این هدفون را بخریم؟

1حذف نویز فعال
2 اتصال دو دستگاهی
3 شارژ سریعا USB-C
4 جفت شدن سریع
5 عمر باتری عالی
6 برد بلوتوث آن حدود ۱۰ متر است
7 زمان آماده به کار باتری با جعبه شارژر حدود ۲۸ ساعت است
8 زمان پخش موسیقی آن حدود ۶ ساعت است

نکات منفی :


پشتیبانی از دستگاه گوگل را ندارد.

10 – ایرداتس بی سیم مدل Redmi Airdots 2 :


Airdots 2 از نظر طراحی و مشخصات هیچ تفاوتی با Redmi Airdots اصلی ندارد. این هدفون با کیفیت سبک وزن و تنها ۴۱ گرم وزن دارد. و دارای میکروفون داخلی برای برقراری تماس و اتصال به دستیار صوتیGoogle هستند. Airdots دکمه چند منظوره را روی هر دو هدفون نگه می دارد که می‌توان از آن برای پایان دادن،پاسخ دادن به تماس، کنترل پخش رسانه و بیدار کردن دستیارGoogle voice استفاده کنید.
این موضوع را هم باید به عرض شما برسانیم که وزن خالص این ایرداتس در هر هدفون ۴.۱ گرم است و برد بلوتوث آن ۱۰ متر بدون مانع است و زمان شارژ آن یک و نیم ساعت است .و ظرفیت باتری آن ۴۳ میلی آمپر ساعت برای هر هدفون است و عمر باتری آن چهار ساعت فقط برای هدفون ها و ۱۲ ساعت با کیس امکان پذیر است .
Airdots 2 توسط یک درایو پویایی ۷۲ میلیمتری تغذیه می شود که تقریباً نصف چیزی است که در ایرپاد های اپل پیدا میکنید با این حال از کیفیت صدای این هدفون مقرون‌به‌صرفه حتما راضی خواهید شد.

چرا این هدفون را بخریم؟

 • قیمت مناسب
 • صدای پخش موزیک عالی
 • ماندگاری بالا

نکات منفی:

 • کیفیت صدای تماس آن در مقایسه با سایر هدفون ها و ایرپاد های شیائومی پایین است
 • اندازه آن برای همه ممکن است مناسب نباشد که باید در موقع خرید به این موضوع توجه کامل را بفرمایید.

سوالات متداول و نهایی در مورد انواع ایرپاد شیائومی

ممکن است سوالات زیر برای شما به وجود بیاید که سعی می کنم بار دیگر آن را برای شما به طور کامل توضیح دهم.

1 از نظر شما بهترین ایرپاد شیائومی برای شنیدن موزیک و یا سایر موارد کدام است؟

ما در این مقاله سعی کردیم لیستی کامل و بی نقص و همچنین بسیار صادقانه برای شما تهیه و تدارک ببینیم شما هم بهتر است با توجه به میزان بودجه تان از میان توضیحات ذکر شده آن کالایی که مدنظرتان هستش را تهیه فرمایید زیرا از نظر ما کلاً برند شیائومی و ایرپاد های آن بسیار عالی هستند.

2 بهترین ایرپاد شیائومی برای ورزش کدام است؟

هدفون Haylou GT1 Pro بهترین ایرپاد شیائومی برای ورزشکاران است.

3 بهترین ایرپاد شیائومی از نظر کیفیت ساخت کدام است؟

Xiaomi Mi Airdots بهترین ایرپاد شیائومی از نظر کیفیت ساخت است

از همراهی شما صمیمانه سپاسگزاریم .

چرا از انواع ایرپاد شیائومی بخریم ؟

از سیاستهای خاص و عالی شیائومی در بحث بازاریابی و هدفی که گذاشتن برای گرفتن بازار این بر میآید که سیاست قیمت مناسب همراه کیفیت مناسب و رضایت مشتری توانسته به خوبی جواب بدهد و گجتهای شیائومی بصورت خیلی گسترده در سطح بازار پخش شوند و شیائومی توانسته ارزش خرید بالایی به تولیدات خود بدهد از موبایل گرفته تا هندزفری بلوتوثی و ایرفون . شما میتوانید از بهترین ایرپاد شیائومی تا بهترین ایرپاد هایلو را از محصولات شیائومی با خیال راحت انتخاب کنید. در پایان لطفا نظرتون رو در مورد شیائومی و انواع ایرپاد شیائومی بیان کنید و کامنت بذارید.

منبع : مای ایرپادز

دانلود فایل PDF


نظرات (4)

لیلا.ح

بسیار عالی و کاربردی بود .
واقعا استفاده کردم

احمد

بسیار عالی بود . کاربردی و کامل