گواهینامه ip چیست ؟ ip68 به چه معناست ؟
گواهینامه ip - مای ایرپادز

گواهینامه ip چیست ؟ ip68 به چه معناست ؟

مقدمه : گواهینامه ip مخفف چیست ؟

گواهینامه ip که عبارت IP مخفف International Protection که به آن Ingress Protection نیز می گویند است. این علامت گذاری است که سطح محافظت در برابر نفوذ آب و سایر مایعات یا گرد و غبار و سایر جامدات ارائه شده توسط محفظه یک دستگاه خاص را مشخص می کند. داشتن هر سطحی از این گواهینامه خود به نوعی اعتبار برای کالای دیجیتال میباشد و میتواند در تصمیم گیری جهت خرید ایرپاد یا خرید گوشی بسیار موثر باشد. در این زمینه مای ایرپادز در کنار شماست با اطلاعات ناب و کامل. بصورت مختصر و مفید این ویدئو رو ببین اگه جواب سوالاتتو نگرفتی پایین همین ویدئو توضیحات کامل و جامع رو گذاشتم.

کد IP شامل دو حرفIP و یک، دو یا سه علامت است که می تواند با یک عدد یا یک حرف نمایش داده شود. علامت اول نشان دهنده مقاومت دستگاه در برابر گرد و غبار است. هنگامی که دستگاهی از نظر مقاومت در برابر گرد و غبار آزمایش می شود، مقدار آن با عددی از 0 تا 6 نشان داده می شود. اگر دستگاه تست نشود، سازنده به سادگی آن را با حرف Xعلامت گذاری می کند. نماد دوم مخفف مقاومت در برابر آب است. اگر دستگاهی تست شود، سطح حفاظت آن در برابر نفوذ آب با عددی از 0 تا 9 یا با حرف X در صورت تست نشدن دستگاه مشخص می شود. علامت سوم بسیار نادر است و توضیح می دهد که دستگاه در چه شرایطی آزمایش شده است. می توان آن را با حروف H، M، S، F و W مشخص کرد. H به معنای شرایط ولتاژ بالا است، M به این معنی است که دستگاه در طول آزمایش در آب حرکت می کرد.

برخی از گواهینامه ip و سطح مقاومتی آنها

  • ·         :IPX0 محصول در برابر تماس فیزیکی یا اشیاء محافظت نمی شود .
  • : IPX1فقط در برابر اشیاء بزرگتر از 50 میلی متر محافظت می شود . به طور تصادفی دست خود را به این محصول نخواهید چسباند، اما همچنان می توانید به راحتی، مثلاً، انگشت خود را وارد کنید. احتمالاً نباید این کار را انجام دهید.
  • :IPX2از هر جسم بزرگتر از 12.5 میلی متر محافظت می شود . این اکنون شامل انگشتان نیز می شود.
  • :IPX3محافظت شده در برابر چیزهای بالاتر از 2.5 میلی متر ، که شامل اکثر ابزارها و سیم های ضخیم است.
  • :IPX4  از هر چیزی بزرگتر از 1 میلی متر محافظت می شود .
  • :IPX5مقاوم در برابر گرد و غبار . ممکن است مقداری گرد و غبار از آن عبور کند، اما برای آسیب رساندن به محصول کافی نیست.
  • :IPX6هیچ‌کدام نمی‌گذرند.

اگر به دنبال خرید ایرپاد یا یک اسپیکر یا هدفون یا هدفون ورزشی  در فضای باز هستید و تحقیقات خود را انجام داده اید، احتمالاً برخی از رتبه بندی IPX را در لیست مشخصات یا روی جعبه دستگاهی که می خواهید بخرید مشاهده کرده اید. اکثر بلندگوهای امروزی در فضای باز و هدفون/گوشی های ورزشی حداقل دارای رتبه IPX4 و برخی حتی دارای رتبه بندی IPX7 یا IP67 هستند. اگر مطمئن نیستید که این رتبه‌بندی‌ها واقعاً به چه معنا هستند، ما به شما کمک می‌کنیم تا هدف و معنای هر رتبه‌بندی IP/IPX را درک کنید.

احتمالا بپسندید
بهترین بازی ماشینی جدید اندروید و کامپیوتر

به زبان ساده IPX4 ، در برابر پاشش آب از هر جهت مقاوم است. توجه داشته باشید که فقط پاشیده می شود و نه اینکه در یک جریان که در جریان مداوم آب قرار گیرد. این سطح گواهینامه ip برای یک ایرپاد بسیار مناسب هست و از این رو خیلی از ایرپادهای اورجینال از این سطح مقاومت برخوردار هستند.

امروزه بسیاری از تولیدکنندگان هدفون را می بینید که محصولات خود را با عنوان “مقاوم در برابر گرد و غبار”، “مقاوم در برابر تعریق” یا “مقاوم در برابر پاشش” تبلیغ می کنند.

برای افزودن اعتبار بیشتر به ادعاهای خود، آنها “کدهای IP” را با بیان رتبه مقاومت در برابر آب خود مشخص می کنند .

IP مخفف عبارت Ingress Protection است. میزان محافظت دستگاه در برابر اجسام جامد و مایعات را اندازه گیری می کند.

گواهینامه IP ممکن است چیزی شبیه به این IPX4، IPX5، IPX7… و غیره باشد.

تا آنجا که به رتبه IPX4 ضد آب مربوط می شود، فقط از دستگاه شما در برابر پاشیدن آب تصادفی محافظت می کند.

بنابراین نباید با فرو بردن دستگاه در آب یا قرار دادن آن در آب جاری آزمایش انجام دهید.

رتبه‌بندی IP فقط به محصولی داده می‌شود که تحت آزمایش‌های ویژه توسط یک شرکت معتبر و مستقل باشد.

بنابراین هیچ شرکتی نمی تواند از رتبه IP خود برای هر محصولی استفاده کند، فقط به این دلیل که احساس می کند ارزش آن را دارد.

حتی اگر تولید کنندگان تمایل دارند که “ضدآب” بودن محصولشان را نشان دهند نباید گولشان را بخورید.

درجه بندی مقاومت در برابر آب IPX4

گواهینامه ip چیست ؟ ip68 به چه معناست ؟

اگر دستگاه‌های الکترونیکی مدرن ، به‌ویژه هدفون‌ها و بلندگوها را خریداری کرده‌اید، احتمالاً در مورد رتبه IPX4 شنیده‌اید. ما فرض می کنیم که شما درک اولیه ای از رتبه بندی IPX دارید ، اما میخواهیم شمارا با رتبه بندی مقاومت در برابر آب IPX4 واهمیت آن بیشتر آشنا کنیم.

بسیاری از محصولات امروزی به عنوان مقاوم در برابر آب، ضد آب، ضد آب یا آبگریز طبقه بندی می شوند. این اصطلاحات برای توصیف سطح حفاظت در برابر نفوذ مایع استفاده می شود و اغلب اشتباه گرفته می شود زیرا در موقعیت های مختلف و برای انواع مختلف محصولات استفاده می شود. به عنوان مثال، اصطلاحات “مقاوم در برابر آب”، “دفع آب” و “آب گریز” معمولا برای توصیف سطح محافظت از لباس استفاده می شود، در حالی که اصطلاح “ضد آب” برای توصیف سطح حفاظت در برابر نفوذ مایعات دستگاه های الکترونیکی استفاده می شود. .

احتمالا بپسندید
افزایش طول عمر ایرپاد 10 نکته‌ی ویژه

وقتی می گوییم چیزی در برابر آب مقاوم است، به این معنی است که پارچه آن بسیار متراکم است و قبل از اینکه خیس شوید مدت زیادی از شما محافظت می شود. هم «دفع آب» و هم «آب گریز» به این معناست که پارچه با پوششی پوشانده شده است که مایعات را دفع می کند. با این حال، مواد آبگریز از کیفیت بهتری نسبت به مواد دفع کننده آب در نظر گرفته می شوند.

از سوی دیگر، ضد آب، معمولاً به انواع مختلف دستگاه های الکترونیکی مربوط می شود. ضد آب بودن معمولاً با پوشاندن محصول با روکش مخصوصی حاصل می شود که از ورود مایعات به قطعات الکترونیکی و ایجاد اختلال در عملکرد آنها جلوگیری می کند. با این حال، تعیین سطح دقیق حفاظت با برچسب گذاری ساده یک دستگاه به عنوان ضد آب بسیار دشوار است. همیشه سؤالاتی در مورد معنای دقیق اصطلاح، نحوه استفاده از آن و غیره وجود دارد. به همین دلیل است که طبقه بندی وسایل الکترونیکی با استفاده از استاندارد IEC  میسیون بین المللی الکتروتکنیکی که در سال 1989 ایجاد شد و بعداً توسط استاندارد اروپایی EN 60529 پذیرفته شد، آسان تر است.. بر اساس این استاندارد، کد/رتبه IP ایجاد شد. IP مخفف “International Protection” یا “Ingress Protection” است و به ورود جامدات و مایعات به دستگاه های الکترونیکی اشاره دارد.

استاندارد IEC همه مصرف کنندگان را قادر می سازد تا از کدهای IP برای تعیین امکانات و پتانسیل دستگاه های الکترونیکی حتی قبل از خرید آنها استفاده کنند. کد IP از حداکثر 5 عدد/حروف استفاده می کند تا اطلاعات دقیقی در مورد سطح حفاظتی که دستگاه ما دارد برای ما ارسال کند. به لطف این اطلاعات، می توانیم خرید خود را برنامه ریزی کنیم، تصمیم بگیریم که به چه نوع دستگاهی نیاز داریم، هدف آن چیست و سپس شروع به جستجوی چنین دستگاه هایی کنیم. ، اما اجازه دهید اکنون به مهمترین بخش رتبه بندی IPX4 بپردازیم.

در حال حاضر مهمترین نماد برای ما نماد دوم است زیرا به محافظت در برابر نفوذ مایعات اشاره دارد.

رتبه IPX4 چیست و چرا مهم است؟

همانطور که قبلا ذکر کردیم، اگر دستگاه شما از نظر مقاومت در برابر آب تست شود، سطح حفاظت با عددی از 0 تا 9 بیان می شود.

دلیل انتخاب رتبه IPX4 برای شما این است که نشان دهنده حداقل حفاظت/رده بندی است که هر دستگاهی که برای استفاده گاه به گاه در فضای باز در نظر گرفته شده است باید داشته باشد. همچنین حداقل حفاظتی است که هر وسیله ای که ممکن است در نزدیکی آب استفاده شود باید داشته باشد.

دستگاه‌های دارای گواهینامه ip مخصوصا گواهی IPX4 دستگاه‌هایی هستند که در شرایط استاندارد آزمایش می‌شوند و شامل استفاده از نازل تأیید شده توسط استاندارد IEC می‌شوند. از همین محافظ برای تست دستگاه‌های دارای رتبه IPX3 و IPX4 استفاده می‌شود، اما نازل در حالت اول دارای یک محافظ متعادل است. در حالت دوم، سپر برداشته می شود و جت های آب می توانند در هر زاویه ای به دستگاه برخورد کنند.

احتمالا بپسندید
موسیقی بیس دار چیست ؟

دستگاه‌های دارای گواهی IPX4 اغلب ضد پاشش در نظر گرفته می‌شوند و می‌توانند در موقعیت‌ها و سناریوهای مختلف استفاده شوند. از آنجایی که آنها را نمی توان به طور کامل در آب غوطه ور کرد، نمی توانیم از اصطلاح “ضد آب” برای توصیف آنها استفاده کنیم. این دستگاه‌ها فقط دارای رتبه‌بندی IPX7 ، IPX8 یا IPX9 هستند، بنابراین ما از عبارت ضعیف‌تر استفاده خواهیم کرد «مقاوم در برابر آب». بیایید ببینیم چگونه و چه زمانی می توان از این دستگاه ها استفاده کرد.

استفاده از دستگاه های دارای رتبه IPX4

بنابراین، چه نوع دستگاه هایی با گواهی IPX4 داریم؟

دو مورد اول که هنگام ذکر رتبه بندی IPX به ذهن ما خطور می کند، بلندگوهای بلوتوث قابل حمل و هدفون های بلوتوث هستند زیرا اغلب در خارج از منزل استفاده می شوند. به عنوان مثال، اگر دوست دارید هنگام پیاده روی یا کمپینگ به موسیقی مورد علاقه خود گوش دهید، به دستگاهی نیاز دارید که بتواند در معرض باران یا به طور کلی در معرض رطوبت بدون هیچ گونه نقصی دوام بیاورد. همچنین، از آنجایی که هدفون‌های دارای گواهی IPX4 می‌توانند در معرض دائمی عرق قرار بگیرند، می‌توانید از آن‌ها نه تنها برای دویدن، بلکه برای تمرینات داخلی نیز استفاده کنید. دستگاه ها به منظور جلوگیری از هر گونه آسیب به خوبی پوشش داده شده اند.

با این حال، برخی از دستگاه های دیگر مانند گوشی های هوشمند هستند که هر روز در شرایط مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. ما اغلب در مورد آن فکر نمی کنیم، اما آنها همچنین باید سطح خاصی از محافظت را داشته باشند تا شما را قادر به پاسخ دادن به تماس یا ارسال پیام متنی در زیر باران کنند.

همچنین نباید چراغ‌های جلو را فراموش کنیم که اغلب برای استفاده در فضای باز در نظر گرفته شده‌اند.

علاوه بر این، شرایط خاصی وجود دارد که نیاز به یک دستگاه ضد آب دارد، حتی اگر در خارج از منزل استفاده نشود. به عنوان مثال، بسیاری از مردم عاشق گوش دادن به موسیقی زیر دوش هستند. اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستید، حتماً باید یک اسپیکر با حداقل رتبه IPX4 بخرید، زیرا می توانند در زوایای مختلف در برابر قطرات یا حتی پاشش آب بر روی آنها جان سالم به در ببرند.

آیا IPX4 کافی است؟

اگر چارچوب کامل را نداشته باشید، پاسخ به این سوال می تواند بسیار دشوار باشد. منظور ما خواسته ها، نیازها و هدف محصولی است که می خواهید بخرید.

قبل از خرید آن، باید در مورد دستگاهی که واقعاً به آن نیاز دارید فکر کنید. باید در مورد تمام موقعیت هایی که ممکن است از دستگاه استفاده کنید فکر کنید و تعیین کنید که آیا رتبه IPX4 برای شما کافی است یا به دستگاهی با سطح حفاظت بالاتر نیاز دارید.

احتمالا بپسندید
بهترین هندزفری بلوتوثی برای موزیک جمع غولها

بیایید یک مثال ساده بر اساس یک بلندگوی دوش به شما ارائه دهیم . اگر می‌خواهید از اسپیکر زیر دوش استفاده کنید، رتبه IPX4 باید بیش از اندازه کافی باشد. از سوی دیگر، اگر به وسیله ای برای استفاده در وان حمام نیاز دارید که بلندگو به راحتی در آب انداخته شود، رتبه بندی IPX7 ، 8 یا 9 انتخاب بهتری خواهد بود.

در مورد هدفون ها هم همینطور است. اگر به یک جفت هدفون برای تمرین ، حتی برای تمرینات در فضای باز نیاز دارید، ما معتقدیم که رتبه IPX4 باید این کار را به خوبی انجام دهد. با این حال، اگر به یک جفت هدفون برای شنا نیاز دارید، باید به دنبال محصولاتی باشید که گواهینامه مربوطه را دارند.

نبود رتبه IP در لیست مشخصات دلیلی برای نگرانی نیست. لازم نیست به این معنی باشد که دستگاه محافظت نمی شود یا سطح کیفی لازم را ندارد. به سادگی می تواند به این معنی باشد که سازنده آن را آزمایش نکرده و چنین اطلاعاتی در دسترس نیست. با این حال، اگر واقعاً به آن محصول علاقه مند هستید، همیشه می توانید با سازنده تماس بگیرید و اطلاعات را بررسی کنید.

نکته مهم در مورد گواهینامه ip – از سوی دیگر، شرایط خاصی وجود دارد که کد IP نشان داده می شود اما به شیوه ای نادرست یا عجیب. شما باید از چنین محصولاتی فرار کنید زیرا اطلاعات مربوط به رتبه IP 99٪ نادرست است. اگر محصولی با رتبه IP-X4 یا IP-44 مشاهده کردید، باید توجه داشته باشید که احتمالاً این محصول اصلاً تست نشده است و سازنده فقط می خواهد شما را فریب دهد تا محصول را خریداری کنید. تنها راه درست برای بیان رتبه IP بدون هیچ خط فاصله (IPX4، IPX7، IP44 و غیره) است.

گواهینامه iP68 چیست ؟

گواهینامه ip68 -مای ایرپادز

بسیاری از گجتهای الکترونیکی مخصوصا موبایل از این گواهی مقاومتی استفاده میکنن که بدون شک تا حالا با آن برخورد داشته اید . این سطح از گواهینامه ip بیانگر این است که دستگاه و یا گجت الکترونیک در برابر آب و گردوغبار مقاوم کامل هست و دستگاه مربوطه میتواند بدون نفوذ آب حدود یک ساعت زیر آب بماند

جمع بندی انواع مختلف گواهینامه ip

یکی از مواردی که در خرید هدفون و خرید ایرپاد یا هر محصول دیجیتال دیگری که باید در نظر بگیرید و مهم میباشد همین مورد ضد آبی محصول و سطح مقاومتی ان میباشد. این مورد معمولا روی جعبه‌ی محصولات هست اما اگر راهنمای بیشتر میخواهید و نمیتوانید دقیق چطور یک ایرپاد را انتخاب کنید پیشنهاد میکنم مقاله راهنمای خرید ایرپاد را حتما مطالعه بفرمایید. ایرپادهای اورجینال و گاها اکثر ایرپاد های کپی نیز دارای حداقل استاندارهای ضد آبی هستند که میتونه هر محصولی رو از بقیه متمایز بکنه.

منبع: مای ایرپادز

دانلود فایل PDF


گواهی ip چیست

نظرات (2)

buy likes for instagram account

Hi there, just wanted to mention, I enjoyed this post.
It was funny. Keep on posting!