دستیار صوتی چیست ؟

دستیار صوتی چیست - مای ایرپادز

دستیار صوتی چیست ؟

دستیار صوتی چیست ؟ در مقاله های پیشین هم به شما همراهان گرامی یادآور شدم که ما در چند دهه اخیر با سیر صعودی پیشرفت تکنولوژی و فناوری در زندگی و به طور کلی در همه کارها رو به رو هستیم که این امر سبب این میشود که زندگی ما به سمت و سوی دیجیتالی‌شدن پیش برود. در همین بحبوحه دیجیتالی شدن آنچه به شدت مورد توجه تولیدکنندگان وسایل الکترونیکی از جمله تلفن‌های همراه شده است به کارگیری هوش مصنوعی است و آنها از این فناوری در طراحی دستیار صوتی برای وسایلی همچون گوشی‌های هوشمند ، ایرپاد ها و… استفاده می کنند. از شرکت‌های بزرگی که در دهه اخیر در زمینه دستیار صوتی هوشمند فعال بودند می توان شرکت هایی، همچون گوگل، مایکروسافت، سامسونگ ،آمازون و اپل و شیائومی را نام برد. داشتن یک دستیار صوتی بعد از خرید ایرپاد میتونه شمارو بسیار شگفت زده کنه . بریم که کامل بررسی کنیم.

دستیار صوتی چیست ؟

دستیار صوتی برنامه هایی هستند، که می‌توانند دستوراتی را که کاربر به صورت صوتی به آنها می‌دهد را درک کنند و بسیاری از کارها را برای او انجام دهند. به زبان ساده تر هم میشود گفت که دستیار صوتی یا همان دستیار شخصی هوشمند یا همان دستیار مجازی یک برنامه نرم افزاری که از آن برای انجام وظایف مشخصی از طریق تشخیص صدای کاربر استفاده میشود این دستیاران صوتی آنچنان پیشرفتی در سالیان اخیر داشته‌اند که در سال ۲۰۱۷ حدود یک میلیارد کاربر دستیار صوتی وجود داشت و با وجود این پیشرفت پیش‌بینی می‌شود که این رقم در سال ۲۰۲۴ به ۸ میلیارد برسد.
طریقه کار دستیار صوتی اینگونه است که این دستیار با شناسایی دستوراتی که شما به حالت شفاهی به او می دهید، او با استفاده از اطلاعات موجود در تلفن هوشمند یا اینترنت به آن پاسخ می دهد یا یک نرم افزار را اجرا و دستور های مشخص و خاصی را در آن به انجام برساند.
افزون بر این ویژگی، به منظور درک و ترکیب اطلاعات دستیارهای صوتی از نوعی هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی استفاده می‌کنند که به آنها این قابلیت را می‌دهد که اولویت‌های کاربر را ذخیره کنند تا انتظارات کاربر را به طور موثرتری برآورده سازند یا حتی نیاز ها و سوالات کاربر را پیش بینی بکنند. برای استفاده حداکثری از دستیارهای صوتی و قابلیت‌های آن لازم است، که هم برنامه را تنظیم کنید تا صدای شما را تشخیص بدهد و هم مجوز ها را برای دسترسی به داده‌های خود پیکربندی کنید یعنی به دستیار صوتی دسترسی به داده های شخصی شما از جمله مخاطبین ،سابقه مرورگر، موقعیت جغرافیایی و غیره را بدهید. البته لازم به ذکر است بگویم که این روزها دستیار های صوتی مجازی فقط به گوشی‌های هوشمند منحصر نیستند بلکه ایرپادها ، بلندگو های هوشمند، هدفون ها و سایر دستیار های صوتی خانگی نیز برای استفاده از دستیار صوتی در دسترس هستند بنابر همین اصل هم سازندگان سیستم های عامل کامپیوتری دائماً در حال رقابت هستند تا بتوانند بهترین دستیار های صوتی خود را در فناوری های خود ادغام کرده و به کاربر ارائه بدهند.
دستیار صوتی از ترکیب تراشه های کامپیوتری میکروفون و نرم‌افزار استفاده می کند تا بتواند دستورات کاربر را شناسایی کرده و با صدایی که خود کاربر انتخاب می کند به آن پاسخ دهد .

احتمالا بپسندید
خرید ایرپاد ارزان ،5علت خرید ایرپاد ارزان

مراحل اجرای دستورات توسط یک دستیار صوتی هوشمند

در بیشتر موارد شما تنها با گفتن نام دستیار صوتی آن را فعال می کنید. به عنوان مثال سلام سیری، OK گوگل، سلام کورتانا. اینکه دستیاران صوتی در فهمیدن زبان انسان ها بسیار خوب عمل می کنند قابلیت منحصر به فرد آنان است اما باید عبارت ها را صحیح ادا کنید اگر زیادی محاوره‌ای صحبت کنید شاید نتواند جمله شما را متوجه شود. همانطور که گفتم
یک برنامه دستیار صوتی با دریافت یک کلمه خاص شروع به کار می کند به عنوان مثالsiri با دریافت عبارت Hey siri یاAlexa با دریافت عبارت Alexa می فهمند که کاربران از آنها درخواستی دارند.
بعد از دریافت این کلمات برنامه مورد نظر شروع به ضبط صدای کاربر می کند و این ضبط صدا تا هنگامی ادامه پیدا می کند که کاربر دیگر صحبت نکند و صدای او قطع شود. سپس صوت ذخیره شده توسط اینترنت به سرور ارسال می شود تا پردازش شود بعد از پردازش پیام صوتی تولید شده توسط کاربر ممکن است سرور از کاربر سوالی بپرسد تا از درخواست او مطمئن شود .وقتی که پاسخ درست به برنامه ارسال شود برنامه طبق آن پاسخ فعالیت لازم را انجام می‌دهد که این فعالیت می‌تواند مثلاً اجرای یک فایل صوتی یا پخش یک تصویر باشد. البته سرعت عمل یک دستیار صوتی بسیار بالا است و تمامی این توضیحات در کسری از ثانیه و با سرعت بسیار بالا انجام می شود.
نکته بسیار جالب دیگری درباره دستیار صوتی این است که شما هر زمانی درخواستی از دستیار صوتی موردنظرتان داشته باشید و اجرای فرمان توسط آن به درستی انجام نشود و همین امر باعث یادگیری بیشتر دستیار صوتی می شود برای فهم بیشتر مثالی را برای شما ارائه می دهم. فرض بفرمایید که شما از یک دستیار صوتی درخواست پخش یک موزیک را داشتید اما دستیار صوتی به اشتباه موزیک دیگری را پخش می کند در این هنگام شما متوجه اشتباهش شده اید و از دستیار صوتی خود می خواهید که موزیک را متوقف کند. با این کار دستیار با سرور ارتباط برقرار کرده و سرور را از این خطا مطلع می‌کند همین کار باعث می‌شود که برنامه از اشتباهاتش یاد بگیرد و کم کم بهبود پیدا بکند.

احتمالا بپسندید
شارژ وایرلس چیست ؟ همه چیز در مورد شارژ بیسیم

در دنیا دستیارهای صوتی متفاوتی وجود دارد و تولید این گونه دستیار ها در تمام جهان سیر صعودی دارد ما هم سعی کرده‌ایم که در این مقاله مهمترین و معروفترین آنها را به شما معرفی نماییم .

دستیار صوتی آمازون (Amazon Echo ) :

دستیار صوتی محصول شرکت آمازون است این دستیار توانایی اجرای دستورات از قبیل بررسی آب و هوا اجرای یک فایل موسیقی و بررسی ترافیک را دارد.

دستیار صوتی اپل siri :

اولین دستیار صوتی دنیا و دستیار دیجیتال شرکت اپل است که ابتدا برای گوشی های آیفون معرفی شد اما با گذشت زمان در محصولات و ابزارهای مختلف دیگری هم مورد استفاده قرار گرفت.

دستیار صوتی گوگل(Google assistant) :


این دستیار محصول شرکت گوگل بوده و تقریبا می توان گفت که به علت در اختیار داشتن موتور جستجوی قدرتمند و اطلاعاتی نظیر نقشه ها و ترافیک و جاده ها عملکرد بسیار بسیار بهتری نسبت به بقیه دستیاران صوتی دارد.

دستیار صوتی مایکروسافت Cortana:

محصول شرکت مایکروسافت و از موتور جستجوی بینگ (bing) برای انجام اموری مانند پاسخ به پرسش‌های کاربران استفاده می کند.

دستیار صوتی سامسونگ bixby

بیکسپی دستیار صوتی شرکت سامسونگ است که در گوشی‌های جدید سامسونگ وجود دارد. دستیار همانند الکسا به دستورات صوتی پاسخ می دهد و همچنین می‌تواند در مورد رویدادهای یا وظایف آینده به شما یادآوری کند.البته می توانید از آن به همراه دوربین گوشی برای خرید، ترجمه ،ثبت کدهای QR، و شناختن یک مکان استفاده کنید.

لیست دستگاه هایی که از دستیار صوتی پشتیبانی می کنند:

iPhone 6s .1
و نسخه های بالاتر آن

 1. نسل دوم ایرپاد و بعد از آن
 2. نسل پنجم آیپد و بعد از آن
 3. همه مدل های آیپد پرو به جز مدل اول
 4. همه مدل های اپل واچ
 5. همه مدل های هوم پاد
 6. آی مک پرو
 7. نسل پنجم آیپد مینی
 8. نسل سوم آیپد ایر
 9. مک بوک ایر ۲۰۱۸
 10. مک بوک پرو ۲۰۱۸
 11. مهمترین آنها دستیار هوشمند شیائومی ،چیزی مانند سیری در آیفون است که حتی با قابلیت های بیشتری نسبت به سیری آیفون در دسترس کاربران قرار گرفته است.
  این دست یار پس از دستیارهای صوتی الکسا ،سیری و کورتانا که توسط شرکت های آمازون اپل و مایکروسافت، به بازار عرضه شد و تقریبا می توان گفت در تمامی محصولات آن ها دستیارهای صوتی وجود دارد اعم از ایرپادها، هدفون ها، تلفن های همراه، لپ تاپ ها و غیره. یکی از پرطرفدارترین دستیار های صوتی هوشمند دستیار صوتی Xiao Al
  است که علاوه بر به کار بردن در گوشی های شیائومی در بسیاری از محصولات این شرکت هم استفاده می شود.
 12. و البته بیشتر محصولات تولیدی توسط شرکت هایی که مهمترین دستیار صوتی های آنها در چند پاراگراف قبل به شما معرفی شد.
احتمالا بپسندید
تفاوت ایرپاد اصل و فیک، به یک متخصص تبدیل شو

مزایای دستیار های صوتی برای رشد کسب و کار:

از ویژگی های منحصر به فرد دستیارهای صوتی برای افراد و کسب و کارها این است که استفاده از این دستیار در قسمت چت بات سایت یک فروشگاه می تواند برای مشتریان جذاب باشد زیرا موجب سهولت در خرید آنلاین شاپ میشود. همچنین گاهی اوقات مشتریان انتظار دارند که سرویس های کسب و کار ۲۴ ساعت فعال باشند آنها در ساعت هایی غیر از ساعت کاری با مشکلی مواجه می شود و اگر در این ساعت بتوان به آنها پاسخگو بود موجب افزایش رضایت آنان از کسب و کار شما خواهد شد بنابراین کسب و کارهایی که از دستیار صوتی استفاده می‌کنند می‌توانند سرویس‌دهی همیشگی به مشتریان و کاربران خود را تضمین کنند. همچنین در سفرهای خارجی و یا زمانی که افراد نیاز دارند بتوانند با فردی دیگر به زبان خودش صحبت کنند اما محدودیت زبانی منجر به عدم برقراری ارتباط مناسب می شود در این هنگام با در اختیار داشتن یک دستیار صوتی که توانایی ترجمه را دارد می توان بر این محدودیت غلبه کرد. به طور مثال دستیار گوگل با ۲۷ زبان دنیا کار میکند و زبان های دیگری نیز در حال اضافه شدن به آن هستند بنابراین وقتی مشتریان و کاربران بتوانند با زبان خود صحبت کنند تجربه بهتری خواهند داشت. صرفه جویی در زمان از مزایای دیگر دستیار صوتی هست. این دستیار توجه ویژه‌ای به صرفه جویی در زمان و منابع افراد خواهد داشت. به عنوان مثال برای همین تایپ کردن و درخواست داشتن میتوان بدون نیاز به تایپ و تنها با استفاده از صوت افراد این عمل وقت‌گیر را انجام داد اینکه صوت به متن تبدیل میشود و تحویل افراد داده می شود باعث می شود که افراد وقت آزاد بیشتری داشته باشند و بتوانند به کارهای مهمتری بپردازد.

سپاس از شما که تا پایان مقاله دستیار صوتی چیست با ما همراه بودید

احتمالا بپسندید
چرا باید ایرپاد بخرم ؟ 11مورد مزیتهای استفاده از ایرپاد

منبع : مای ایرپادز

نظرات (1)

Israel-lady נערות ליווי

I was pretty pleased to discover this great site. I want to to thank you for ones time due to this fantastic read!! I definitely appreciated every part of it and I have you book marked to look at new stuff on your web site.